Kızlar Öldürebilseydi - Asa Lindholm

Heeeeerkes tiyatroya gidiyor bu akşam ...
Yani öyle olmalı...
Yoksa bu trafik ne yani ....Diğ mii ciğerim? 😂Sezonu oyun okumasıyla açtık .
( Bakınız: Şimalciğimle katıldığımız Pera Müzesindeki oyun okuması)
Bu akşam da yine bir oyun okumasına gidiyorum...

Galata Perform'un düzenlediği "Yeni Metin Yeni Tiyatro" akşamlarından ilki...
Bu etkinliğin açılış programı...
Kadir Has Üniversitesi'nin sahnesinde olacak bu okuma. 
Üniversite, eski Cibali Tütün Fabrikası'nın yerine kurulmuş.
 Oyunun okunacağı sahne, Cibali tütün fabrikasının eski fotoğraflarının ve o yıllarda bu fabrikada kullanılan makinaların arasından geçilerek ulaşılan bir yerde..

    Gelelim oyuna;  "Kızlar Öldürebilseydi" İsveçli bir yazarın eseri. Asa Lindholm. Bu akşam seyircilerin arasında o da var. Oyundan sonra yazar ve oyuncularla bir söyleşi olacak. 
Oyunun konusu için, Galata Perform sitesinde şöyle yazmış: 

Oyun, çocukluklarında yaşadıkları bir olay yüzünden birbirlerine bağlanan üç arkadaşın hikayesine odaklanır. Oyundaki karakterler, genç yetişkinler olarak kimlikleriyle ve kişisel felaketleriyle değişik yöntemlerle baş etmeye çalışırlar. Katmanlı bir hikaye düzlemi üzerine kurulu olan oyun, “gerçek” ve “ilüzyon” arasında hassas bir denge kurar. Oyunda eski İsveç masalları grotesk ve akıldan çıkmayan imgeler olarak karşımıza çıkarMetni dinlemek çok keyifliydi. Oyuncular tam olması kadar metnin içindelerdi .
 Okuma tiyatrosunda bu , yönetmenin aslında titizlikle üzerinde durması gereken bir nokta diye düşünüyorum. 
Zaman zaman bu tip oyun okumalarında "sahnelemenin" kıyısına kadar gelmiş ama sanki ezber ve dekorlar yetişmemiş de o yüzden okunuyormuş gibi bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Haliyle izlenen esere lüzumsuz bir yarım kalmışlık hissi siniyor.
 Bu sefer tam kıvamındaydı...
Bu başarılı örnek için Kızlar Öldürebilseydi adlı eseri sahneye koyan yönetmen Sanem Öge de ayrıca ve özellikle tebrik edilmeli  👏👏 😊 

Yorumlar